Що ви могли не знати про Конституцію України
Дизайн: Вовкотруб Дар'я
Яке слово найчастіше згадується в Конституції України? Скільки разів її змінювали? Чому її документ-попередник із XVIII століття вважався надсучасним для своєї епохи? У День Конституції України зазирнемо в історію та покажемо неочікувані факти про Основний закон нашої держави, а також нагадаємо, що громадянам України важливо цікавитися цим документом, аби знати свої права.
Унікальне свято…
День Конституції України — це єдине державне свято, яке закріплене у самій Конституції. Усі інші державні свята визначаються окремими законами.
Стаття 161. День прийняття Конституції України є державним святом — Днем Конституції України.
Трохи статистики
Найчастіше в тексті Конституції згадується слово «Україна» — 451 раз на 15 розділів основного закону. Згідно з експериментом-дослідженням руху «Чесно», на другому місці — слово «стаття» (292 рази), а на третьому — «рада» (246). Усього в Основному законі 161 стаття та 94355 символів.
Жорстка політика змін
Для будь-яких змін у тексті Конституції України потрібно не менш ніж дві третини голосів конституційного складу Верховної Ради України, тобто 300 депутатів. За юридичною класифікацією це так звана «жорстка» Конституція. Її можна змінити в ускладненому порядку — це має забезпечити стабільність Основного закону. Однак у Конституцію Україну успішно вносили зміни вже 6 разів.
Рекордна мініатюра
Найменший рукописний примірник Конституції України складає 3 см у висоту. До 20-ї річниці Незалежності України київський художник-графік Ігор Степанов створив рукописну Конституцію в мініатюрі. Висота однієї букви — всього 1 мм, а на 150 сторінках написано 10% від тексту оригіналу — а саме відібрані юристами фундаментальні статті. Мініатюра зберігається в київському Музеї книги та друкарства України.
Погляд в історію
Традиція правової держави в Україні сягає середньовічних часів — згадаймо лише збірник законів «Руська правда», що діяв за князівства Ярослава Мудрого.
А от конституція Пилипа Орлика 1710 року вперше у світі документально ввела поділ влади на три гілки: законодавчу, виконавчу та судову. Оскільки цей документ («Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького») був прийнятий гетьманом у вигнанні, то так і не набрав чинності, проте став зразком української філософської та політичної думки.
Цікаво, що Конституцію уклали у кількох редакціях: латиною та староукраїнською. Скорочений латинський варіант зберігається у Швеції, його привозили до України у 2021, до 30-ї річниці Незалежності.
А оригінал Конституції староукраїнською лежить у росії. Його випадково знайшли у 2008 у російському архіві давніх актів, де він зберігався, імовірно, з кінця XVIII століття. Одразу ж після знахідки документ намагалися повернути в Україну, але росіяни не давали цього зробити.
Конституційна ніч
Чинну Конституцію України розробляли майже 5 років, а ухвалили за одну ніч. Народний депутат Михайло Сирота, якого назвали «батьком Конституції», згадував ті драматичні події: «27 червня, коли ми зайшли о дев’ятій годині до Верховної Ради, ми розуміли, що або ми, не виходячи з Верховної Ради, завершимо прийняття Конституції, або що в Україні не буде Конституції». 24 години потому Основний закон був прийнятий.
Читайте Конституцію!
Станом на 2019, майже половина українців не читали Конституцію України. Згідно з опитуванням фонду «Демократичні ініціативи» та Центру Разумкова у червні 2019 року, 46,6 % респондентів обрали відповідь на це питання: «Я не читав, ніколи не відкривав, не знаю, що там написано».
Всім громадянам важливо знати Конституцію, аби розумітися на своїх правах та устрої держави, у якій вони живуть. Нехай цей допис надихне вас ознайомитися з Основним законом України.
Comentários