top of page
Фото автораКатерина Ткач

«На срібнім березі Дніпра...»

Книги з душею Києва: від класики до сучасності


Дизайн: Сюзанна Рівняк

 

Творча взаємодія митця з містом


З чим ви асоціюєте міста? З чимось особистим і рідним, чи, може, з його визначними місцями? Протягом століть Київ притягував до себе митців та інтелектуалів, які відшуковували себе в цьому енергійному та колоритному місті. Досить часто вони втілювали цей досвід у своїх творах. ДеКімната пропонує вам добірку книг, де відчутно дотик нашої столиці.



 

Місто колоритного цирульника — «За двома зайцями»


Андріївський узвіз, Золоті Ворота, Софійський собор, річка Дніпро й ще безліч колоритних персонажів чекатимуть на вас у відомій п'єсі Михайла Старицького «За двома зайцями». Київ у цій оповіді — простір, де зустрічаються різні культури, традиції й соціальні верстви. Це можна відчути навіть у говірці героїв. 


Цікавий факт: твір має екранізацію 1961 року. Стрічка тонко передає побут та атмосферу тогочасного Києва, а події розгорталися на Подолі. До речі, можете навідатись до пам'ятника головним персонажам — Проні й Голохвастова біля Андріївської церкви.



 

Приїхати та підкорити — «Місто»


Місто змінює героя чи лише відображає його шлях? Таке питання постає у першому українському урбаністичному романі «Місто» Валер’яна Підмогильного.


Степан Радченко — юнак, який переїхав з села до Києва. Спершу місто здається хлопцю ворожим та непривабливим, проте згодом Степан ставить перед собою мету його підкорити. Трансформації головного персонажа повністю підкреслюють і його маршрути Києвом: починаючи з сараю на Подільських Валах та, рухаючись вгору кар’єрними сходами, Степан поступово переїжджає все ближче до центру. І врешті-решт: хто ж кого підкорив? «Місто закрутило мене», — зізнається герой.


 

«Невеличка драма»


Ще один твір Підмогильного, проте вже з жіночою візією — «Невеличка драма». Романтична історія у декораціях Києва перших постреволюційних років та ще й приправлена філософськими думками. Як жило місто в період між визначними історичними подіями? Яким був вплив радянської влади, якою мовою було «модно» розмовляти, чи були соціально захищеними тоді жінки? Дізнаєтесь, коли прочитаєте «Невеличку драму». А про історію цього роману та його сюжетні особливості можете прочитати в одному з попередніх матеріалів ДеКімнати.



 

«Київ» очима Вінграновського


Не дивно, що місто, де одночасно уживаються відблиски тисячолітньої історії та сучасні творчі віяння, надихає митців на поетичні рядки. Так сталося і з Миколою Вінграновським, який присвятив столиці окрему однойменну збірку «Київ». Автор змальовує красу міста, його історичне минуле та сучасне життя. 


«На срібнім березі Дніпра Слов’янства золота столице, Світанку мови і добра, Вікно у світ стооке і столице, Всі сто століть у скрути і жалі Під небозвіддям згрозеної днини Ти водиш серцем нашим мужні кораблі З вітрилами на щоглі України».

Уривок з вірша «Київ» (1965)


 

Що ж коїться у Спілці письменників України — «Клавка»


Головна героїня роману Марини Гримич «Клавка» — секретарка Спілки письменників України. У цьому творі ви познайомитесь ближче з життям повоєнної столиці, зазирнете до «Кооперативу “Робітник літератури”», уявно зможете пожити в комунальній квартирі та долучитесь до літературного життя 40-х років. Паралельно опинитесь у центрі бурхливих почуттів та любовного трикутника... 

Якщо вам сподобається оповідь, то рекомендуємо також продовження дилогії — книжку «Юра» про наше шістдесятництво.


 

Фентезійний детектив у київських ретро-декораціях — «Лазарус»


Нечисть у Києві 1913 року, не дуже вправний детектив і злочини, які треба розкрити — саме про це роман «Лазарус» сучасної авторки Світлани Тараторіної. Твір багатий на фольклорний світ, альтернативну історію, паралелі з реальними подіями та безліч київських локацій: описи Кирилівської церкви, Києво-Печерської лаври, Труханового острова та Подолу. Письменниця одразу дає зрозуміти, що книга перенесе читачів у світ вигаданий і загадковий, у світ справжнього темного міського фентезі.



 

Літературна мандрівка Києвом XX століття — «Марсіани на Хрещатику»


І наостанок рекомендуємо вам нонфікшн літературознавиці Віри Агеєвої  «Марсіани на Хрещатику. Літературний Київ початку XX століття». Це справжній путівник, взявши який, треба йти на спонтанну екскурсію. Книга є неймовірною ретроспективою у минуле, що знайомить нас із Хрещатиком, де вечорами прогулювалась творча інтелігенція минулого сторіччя


«Десь змінилися номери помешкань, по-новому пофарбовані фасади, іноді інші назви вулиць, але якщо придивитися, то можна уявити, як у “Льоху мистецтв” на Городецького сиділи за одним столом Тичина й Курбас, трохи далі, в кабінеті Підмогильного, збирався чи не весь мистецький Київ, а в підвалі готелю “Континенталь” зустрічалися за кавою непримиренні аспанфути [літературне угрупування футуристів в Києві], символісти й спіралісти», — йдеться в анотації до книги.


 

Стежте за оновленнями в Instagram @dekimnata.media

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page