top of page
Фото автораЮля Конєва

Мистецтво та Душа

Історія творчого світу Алли Горської


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Мисткиня, що сплітає нитки мистецтва та душі. Її живопис здатен перенести глядача у світ незвичайної краси та глибоких емоцій. Поглибмося у мистецький світ цієї видатної художниці та розкриємо таємниці її непересічної творчості.

Сьогодні у нашій ФемКімнаті поговоримо про Аллу Горську, яка зробила величезний внесок в українську культуру, зокрема й у театральне мистецтво. А також чому сьогодні нею цікавляться все більше людей. 

Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Початок шляху


Народилася мисткиня 18 вересня 1929 року в родині одного з провідних радянських режисерів. Попри статус батька Олександра Горського, який міг забезпечити Аллі блискучу карʼєру у сфері кіно, вона обрала інший шлях. 

Під час Другої світової родина перебувала в ленінграді. Алла з мамою пережили дві блокадні зими, на жаль старший брат Арсен загинув в ополченні. Вже в 1943 родина Горських знову перебралася до Києва, де дівчина з золотою закінчила Київську середню школу імені Тараса Шевченка та вступила до Київського художнього інституту. 


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Творення театру


Алла Горська, відома як активна учасниця Клубу творчої молоді «Сучасник» у 1960-1964 роках, мала важливу роль у відродженні театрального мистецтва в Україні. Разом з молодим режисером Лесем Танюком вони перетворили театральну секцію клубу на неофіційний «Другий український театр», який відроджував традиції 1920-х років через спілкування з майстрами сценічного авангарду. Алла Горська була головною художницею театральної секції. 

«Для Алли не існувало у театрі дрібниць. Вона була справжнім майстром сцени. “Слухайте! — захоплювалась вона на генеральних пробах, — Та ж тут можна малювати світлом, розумієте? Малювати темрявою, дощем, хмарами! Це ж геніально — плинний обʼєм! А кольори? Таких у житті не вигадаєш!” — і я справді переконаний, що в особі Алли Горської Україна втратила майбутнього видатного сценографа», — зазначав Лесь Танюк. 

Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Енергія традицій


Алла Горська не лише залишала свій мистецький слід у театрі, а й активно долучалася до відродження релігійних свят, зокрема колядування та щедрування, які стали символом опору радянському режиму. Її оселя стала центром творчої енергії, де збиралися однодумці, щоб відзначити свята поряд зі світськими традиціями.


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Монументальне мистецтво


Містом, де художниця розпочинала свій шлях став Маріуполь. Після Другої світової воно активно відбудовувалося, цензура була меншою ніж в інших містах, тому багато художників-монументалістів активно працювали там. Навесні 1967 року у Маріуполі команда Алли Горської створила на замовлення ресторану «Україна» два видатні мозаїчні панно, що значною мірою віддзеркалюють творчий пошук художників-шістдесятників.

Деякі роботи майстрів згодом були заборонені та замуровані за вказівкою радянської влади, як, наприклад мозаїка «Дерево життя» — полотно панно мало риси схожі до української архаїки. Світ знову побачив мозаїку лише через сорок років, завдяки зусиллям Людмилі Огнєвій.


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Трагічна смерть від рук радянської влади


У квітні 1968 року Алла Горська підписала лист-протест 139 до керівництва СРСР з вимогою зупинити протизаконні політичні репресії. Аби убезпечити себе від можливих заворушень, кремль, що пов'язував Празьку весну з попереднім періодом політичної лібералізації, посилив тиск на дисидентів.

Горську викликали до КДБ, вимагав відкликати свій підпис під листом-протестом, а коли вона відмовилася — погрожували увʼязненням. За мисткинею та її чоловіком Віктором Зарецьким встановили стеження.


28 листопада Алла Горська вийшла зі своєї київської квартири та вирушила до Василькова, де мешкав її свекор, щоб привезти звідти швейну машинку «Зінгер». Чоловік і 16-річний син повернення Горської так і не дочекалися. Тіло мисткині знайшли через три дні у льоху в будинку свекра художниці Івана Зарецького. 

Аллу Горську мали поховати 4 грудня на Байковому кладовищі, але слідство довго не давало дозволу. Церемонія прощання відбулася тільки 7 грудня на Берковецькому цвинтарі. Проводжати її в останню путь зібралися найближчі друзі та колеги, яких невдовзі заарештували.


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Горська в сучасності


Нещодавно «Український дім» присвятив цілу виставку її творчості, під назвою «Алла Горська. Боривітер», на якій було представлено понад 100 робіт художниці. До них входили живопис, графіка й архівні матеріали, які розповіли про подробиці життя мисткині. За весь час, поки тривала виставка, її відвідали понад 51 тис. людей.


В листопаді 2023 року відкрилася організація «Фонд Алли Горської та Віктора Зарецького». Як пояснює очільниця фонду й онука митців Олена Зарецька, метою для фонду стало збереження та популяризація спадщини українських митців-шістдесятників, адже вони є невіддільною частиною спадщини та історії нашої країни.


Дизайн: Вовкотруб Дар'я

 

Стежте за оновленнями в Instagram @dekimnata.media

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page